Tukový filter - základ digestorov

nepodceňujte dôležitosť kvalitného tukového filtra v digestore

tukový filter v digestore zabudovanom do pracovnej dosky

tukový filter v digestore zabudovanom do pracovnej dosky


ukážka tukových filtrov zo spodnej plochy rohového digestora

ukážka tukových filtrov zo spodnej plochy rohového digestora

tukové

tukové filtre viditeľné zo spodnej časti skrinkového odsávača pár


Každý, kto pravidelne varí vie, že digestor, alebo inak povedané, odsávač pár, je nevyhnutným pomocníkom v každej domácnosti. Slúži na odstránenie zápachov (dymu), výparov a hlavne mastnoty, ktoré vznikajú počas varenia a mohli by pomaly ničiť váš kuchynský nábytok, ako aj vaše zdravie. Ak máte odsávač pár s vývodom do exteriéru, o zachytenie všetkých nežiaducich čiastočiek zo vzduchu z varenia sa postará práve tukový filter. 

Dnešné digestory môžu byť naozajstnou okrasou kuchyne a zároveň môžu byť vysokoúčinné a kvalitné, no cieľ majú vždy jediný – odsať pachy z varenia a zabrániť usadeniu mastnoty na okolitých povrchoch. V dnešnej dobe sa stretávame najmä s antikorovými odsávačmi v kombinácii so sklom, či hliníkovými digestormi. Pokiaľ samotný tukový filter nie je vyrobený z kvalitných materiálov a nie je dostatočne hustý, mastnota z varenia sa ľahšie usádza na povrchu digestora. Ak nie je digestor vyrobený z dobrého a kvalitného materiálu, čiastočky tuku sa budú ľahšie usádzať aj na povrchu digestora a neskôr bude ťažšie ich odtiaľ vyčistiť. 

Pri výbere digestora treba zohľadniť aj veľkosť priestoru, z ktorého bude vzduch odsávaný, aby mal digestor adekvátny výkon. 

 

Na čo slúži tukový filter?

Na odsatie znečisteného vzduchu z miestnosti slúži motor digestora, ktorý tento vzduch preženie cez tukový filter, na ktorom sa zachytia všetky čiastočky mastnoty z výparov z varenia, a tým zabraňuje ich usadzovaniu ďalej v potrubí digestora. Pri nekvalitnom tukovom filtri môže dôjsť k usádzaniu mastnoty priamo v motore digestora. Tento jav samozrejme ovplyvňuje nielen výkon spotrebiča, ale rovnako tak vplýva aj na celkovú životnosť odsávača pár.
Ak by ich tukový filter nezachytil, zostali by usadené na vnútorných stenách digestora, potrubného systému či v motore a ľahko by mohlo dôjsť k ich vznieteniu, alebo k ombmedzeniu činnosti motora. To vplýva aj na zvyšujúcu sa hlučnosť chodu motora digestora. Najviac tukových častíc sa do vzduchu uvoľňuje pri vyprážaní, fritovaní či grilovaní. 

 

Ako tukový filter vyzerá a ako sa oň starať ?

Tukový filter má podobu hustej kovovej mriežky, ktorá je vyberateľná a vo väčšine prípadov umývateľná v umývačke riadu. Takže ho môžete po zanesení (nasatí mastnotou) bez starostí dôkladne vyčistiť, následne poriadne vysušiť a ďalej využívať. Určite sa čistenie filtra digestora neoplatí zanedbávať a pri jeho pravidelnom používaní, by ste ho mali čistiť minimálne raz za 6 mesiacov. Kovový tukový filter v kvalitnom odsávači pár vydrží po celú dobu jeho životnosti. 

Tukový filter môžete vyčistiť aj ručne za použitia saponátu na riad a pre zvýšenie účinku môžete použiť aj jedlú sódu. V umývačke riadu je filter potrebné umývať na teplote minimálne 65 C. V oboch prípadoch je nevyhnutné nechať pred použitím filter dôkladne vysušiť. 

Digestory sú nenahraditeľnými pomocníkmi v každej kuchyni a ak im doprajete pravidelnú údržbu, budú vám verne slúžiť roky.